Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Retina Yırtıkları ve Retina Dekolmanı

Gözün iç yüzeyini kaplayan ve soğan zarı kalınlığında bir zar olan retina gözün arka kutbunda en kalındır ve öne doğru geldikçe incelir. Retinanın başta miyopi olmak üzere çeşitli hastalıklarda iyice incelerek yırtıklara yatkın bir hal alması mümkündür.

Retina yırtığı nedir?

Retinanın dış tabakasında delik ya da çeşitli şekillerde yırtıklar oluşabilir. Bu tabaka görme reseptörlerini ve bunların beyne ilettiği bilgiyi aktaran sinir hücrelerini taşımaktadır. Retinanın, gözün damar tabakasına yapışık kalan dış katmanı yırtıktan etkilenmez. Retina yırtıkları çoğu kez vitreusun retinaya yapışık olduğu retinanın periferinde izlenir, yerleşimlerine göre görmeyi etkileyebilir ya da etkilemeyebilir. Retinanın yırtılabilmesi için retinanın ince olması genellikle yeterli değildir; travmaya veya başka göz hastalıklarına bağlı çekintilerin varlığında izlenir. Retina yırtıklarının değişmez belirtisi göz önünde uçuşan siyah noktacıklardır. Fizyolojik siyah nokta uçuşmalarından farklı olarak retina yırtıklarında bacadan kurum yağar gibi, çok sayıda siyah nokta görülür.

Periferik retina dejeneresansları

Retina periferinde görülen ve bir kısmı genetik, bir kısmı da doğuştan olan hastalıklar retina dokusuna travmalara açık hale getirir. Lattice dejeneransı, salyangoz izi dejeneresans, dejeneratif retinoşizis ve basmadan beyaz dejeneresans yırtıklar açısından risk faktörü kabul edilen durumlardır.

Yırtıklı Retina dekolmanı

Retina yırtığını izleyen günlerde-haftalarda bu yırtıktan retina altına dejenere vitreus sıvısı geçer ve retinanın yavaş yavaş altındaki katmandan ayrılmasına sebep olur. Bu ayrılma arka kutbu içine aldığında görme hızla azalır. Retina yırtıkları henüz dekolmana yol açmadan yakalandıklarında lazer ile tedavi edilebilirler. Dekolman geliştikten sonra tedavi cerrahi olarak mümkündür. Eğer dekolman geliştikten sonra 1 aydan daha uzun zaman geçtiyse retina canlılığını kaybetmiş olacağı için tedaviden yarar görmez. Bu süre sizin görme azlığını fark ettiğiniz süreden bağımsızdır. Göz hekiminiz 3 aynalı fundus lensi ile retinanızı değerlendirecek ve olayın zamanını klinik değerlendirmelerine göre saptayacaktır.

Traksiyonel retina dekolmanı

Diyabete bağlı retinal yapışıklıklar yüzeysel, ön-arka veya köprü biçininde olabilir. Bunların tümünde traksiyonel tipte retina dekolmanı görülebilir; ancak yüzeyel çekintilerde tablo daha ağırdır. Tedavisi cerrahidir; vitrektomi ile birlikte dekole olan retinanın yerine yatıştırılması gerekir.

Eksudatif retina dekolmanı

Koroid tümörleri, retinal inflamatuar hastalıklar, sistemik hastalıklar, bazı ilaçlar ve göze uygulanan bazı müdahaleler retinanın altında sıvı toplanmaksızın katmanlarının birbirinden ayrılmasına neden olabilir. Bu tip retina dekolmanında sebep ortadan kalktığında genellikle dekolman iyileşir.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543