Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Optik Özelliklerine Göre Kontakt Lensler

Sferik kontakt lensler

Dünyada en yaygın olarak kullanılan kontakt lensler sferik yumuşak kontakt lenslerdir. Myopi ve hipermetropiyi düzeltmede kullanılırlar ve kronolojik olarak da yumuşak lensler arasında en erken kullanılmaya başlamış olan lensler bu lenslerdir. Renkli lensler, sporcu lensleri(filtre içeren lensler) ve kromagen lensler de sferik lenslerdir. Kullanım şemaları çoğu kez planlı değişim ve günlük kullan-at şeklinde olsa da, daha nadir durumlarda 3 aylık ve yıllık kullanıma uygun lenslere de başvurulabilir. Bu lensler astigmatik lenslerden farklı olarak gözde dönebilirler ve bu görmeyi etkilemez. Multifokal lenslerden farklı olarak merkezileşmelerinin hafifçe bozulması da görmeyi değiştirmez. Bir başka deyişle optik olarak aktif oldukça geniş bir santral alana sahiptirler.

Sferik olanlar dışındaki kontakt lensler özellikli kontakt lensler olarak bilinirler. Bu grupta astigmatik(torik),multifokal, torik-multifokal ve renkli kontakt lensler ile, renk körlüğü hastalarında kullanılan kromajen lensler sayılabilir. Bu lenslerde gerek dizayn, gerek materyal olarak her geçen gün önemli gelişmeler kaydedilmekte, böylece hasta spektrumu giderek genişlemektedir.

Astigmatik (Torik) kontakt lensler

Astigmatizmayı düzelten merceklerin, astigmatizma hangi aksta ise o aksa yerleştirilmesi ve o aksta sabit kalması gerekmektedir. Astigmatik akslar 1 ile 180 derece arasında işaretlenirler ve kontakt lens reçetelerinde bu şekilde belirtilirler. Kırma kusuru olan hastaların %45inde astigmat vardır. Bulunduğu aksa göre değişmekle birlikte, kabaca 0.75 dioptrinin altındaki astigmatların sferik kontakt lenslerle yeterli görmeye sahip olabileceğini söylemek mümkündür. 1.0 dioptri ve üzerinde astigmat sıklığı ise yaklaşık %20 dolaylarındadır. Bu grup hasta astigmatik kontakt lenslerden yarar görecek hasta grubudur.

Astigmatik kontakt lensler lensin gözde dönmesini engelleyen stabilizasyon(hareketsizleştirme) sistemi sayesinde gözde sabit kalırlar. Torik lensler lens üzerinde iki farklı güce sahiptirler ve bu güçlerin sadece bizim istediğimiz açılarda bulunması, yer değiştirmemesi hayati önem taşır. Lensi hareketsiz kılmak için kullanılan yöntemler arasında alt kenarından bir bölümünün kesilerek çıkarılması, lensin alt kısmına ağırlık eklenmesi(hacıyatmaz prensibiyle),kapak altında kalan lens kısımlarının inceltilmesi gibi teknikler sayılabilir. Bu tekniklerin tümünde amaç, lensin göze takıldıktan sonra mümkün olduğunca hızlı bir şekilde, silindirik gücün daha önceden kontakt lens reçetesinde ve lens ambalajında belirtilmiş aksa gelece şekilde sabitlenmesidir. Bu sürenin 2-3 dakikadan daha uzun olması istenmez.  

Multifokal kontakt lensler

Yakın görme bozukluğu olan presbiopi, 40 lı yaşların ortalarında hemen tüm insanları etkiler. Özellikle entellektüel faaliyetleri yoğun olan kişilerde yakınmalar daha belirgindir. Presbiopi tek başına olsun, diğer sferik kırma kusurlarına eşlik ediyor olsun, multifokal kontakt lenslerle başarıyla düzeltilebilir. En önemli ön şart, diğer kontakt lens uygulamalarında da olduğu gibi, iyi bir gözyaşı fonksiyonudur. Daha önce kontakt lens kullanan hastalar presbiop yaşa geldiklerinde bu lenslere geçilebilmekte ve adaptasyon kolay olmaktadır. Multifokal kontakt lenslerin yakın ilavesi hastanın yaşına göre ayarlanır ve günümüzde geniş bir aralıkta seçebildiğimiz yakın addisyonlarla presbiopinin neredeyse 60 yaşına kadar düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Multifokal gözlük camlarına göre orta mesafede görme konforu daha azdır. Ancak lensin merkezi bölgesinin yakın ya da uzak için seçilmesi, iki gözde farklı dizaynların ve yakın ilavelerinin kombinlenmesi ve zaman zaman kişiye özel lens üretimi ile orta mesafe ile ilgili bu dezavantaj ortadan kaldırılabilir. Tüm bu ince ayarlar hastanın görsel faaliyetlerine göre belirlenir ve lensler ona göre reçete edilir.  Bu lenslerin uygulaması hem hekimin çok deneyimli olmasını gerektirir; hem de adaptasyon süresi uzun olduğundan hastanın daha sabırlı olması beklenir. Çok sayıda alternatiften, bazen birkaç tanesi ard arda 1-2 hafta denenerek her mesafede mükemmel görüşe ulaşılmaya çalışılır.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543