Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Kuru Göz Nedir ?

Göz yüzeyinde yeterince kalın bir gözyaşı tabakasının olmayışı, gözyaşı tabakasının katmanlarının olması gereken oranlarda olmayışı veya bu tabakanın iki göz kırpma arasında yeterince uzun göz yüzeyinde kalamaması kuru göz olarak adlandırılır.

Göz kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Göz kuruluğunda en sık görülen yakınmalar gözlerde kızarma, yanma, batma, kaşınma ve yabancı cisim hissidir. Daha şiddetli olgularda bulanık görme, ışık hassasiyeti, baş ağrısı, gözlerde yorgunluk hissi de olabilir. Sık göz kırpma ile gözleri ıslatmaya çalışma, sulanma, gözleri ıslatma-yıkama isteği kompansatuar belirtiler olarak ortaya çıkar. Bazı hastalar bunlara ek olarak kapaklarda gün sonunda artan ağırlık hissi ve düşüklük tarif edebilirler. Ortaya çıkış nedenlerine göre kuru göz iki ana grupta değerlendirilir: Salgı yetersizliği ve buharlaşma fazlalığı.

Salgı yetmezliğine bağlı kuru göz

Salgı yetmezliği tipi kuru göz genellikle daha ağır seyirlidir ve bu hastalar günlük hayatla ilgili düzenlemelerden fazla yararlanmazlar.  Bu gruptaki nedenler arasında yaşlanma, düşük androjenik aktivite (menapoz ve andropoz),göz yüzeyi inflamatuar hastalıkları, sistemik ilaçlar, gözyaşı salgı kanallarında tıkanıklık ve gözyaşı tetikleyici reflekslerin zayıflaması sayılabilir. Reflekslerin zayıflamasının iki önemli nedeni kontakt lens kullanımı ve refraktif lazer cerrahisidir. Topikal anestezik maddelerin suistimali de refleksleri ortadan kaldırabilir.

Buharlaşma fazlalığına bağlı kuru göz

Evaporatif kuru göz olarak da bilinir. En sık, havadaki nem oranının çok az olduğu veya hava akımının fazla olduğu ortamlarda yaşayanlarla, uzun süre göz kırpmanın seyrekleşmesine neden olan aktivitelerde bulunanlarda görülür. Uzun saatler monitor başında kalmak, okumak ve araba kullanmak göz kuruluğuna neden olabilir. Bu grup etken çevresel faktörler olarak adlandırılır. Bir nedenle gözyaşını kaplayan yağ filminin inceldiği durumlarda izlenen buharlaşma tipi kurulukta ise kişisel faktörlerden söz edilir. Son yıllarda gözyaşı fonksiyonları açısından önemi daha iyi anlaşılan yağ tabakası, kapak kenarlarındaki yağ bezlerinden salgılanır ve bu salgının bozulması Meibomian bez disfonksiyonu olarak adlandırılır. Kapak kenarı enfeksiyonu, kapak kenarlarındaki floranın bozulması, kozmetikler ve makyaj temizleyici ajanlarda bulunan deterjanlar ve yağ çözücülerle lipid salgısının engellenmesi bu durumun en sık nedenleri olarak karşımıza çıkarlar. Buharlaşma arttığında sonuç artmış gözyaşı osmolaritesidir. Göz yüzeyi allerjileri, göz damlalarında bulunan prezervatif ajanlar, kontakt lensler ve bakım solüsyonları da farklı mekanizmalarla osmolaritesini artırabilir.

Sistemik hastalıklarda kuru göz

Gözyaşı eksikliklerinin bir bölümü, Sjögren sicca sendromu, romatoid artrit ya da skleroderma gibi kollagen doku hastalıklarına eşlik eder. Sadece gözü ya da tüm mukoz membranları tutan bu tablolar, en ağır kuru göz tipi olan salgı eksikliğine bağlı kuru göze yol açarlar. Kuru göz sendromlarının bir bölümü dermatolojik hastalıkların bir parçası olarak izlenir; örneğin ağır bir akne bozukluğu olan akne rozasea'da ilk bulgular çoğu kez göz yüzeyindedir ve kuruluk semptomları izlenir. Sedef hastalığı(psöriazis) şiddetli kuru gözle seyreder. Tiroid fonksiyon bozuklukları kuru göze yol açabileceği gibi, tedavisi de gözyaşı fonksiyonunu bozabilir. Nörolojik hastalıklarla birlikte görülen kuru göz olguları vardır. En yaygın görülen kuru göz tiplerinden biri ise sistemik ilaçlara eşlik eden kuru gözdür. Başta antihistaminikler, antidepressanlar ve akne ilaçları olmak üzere pek çok ilacın yan etkisi olarak da ortaya çıkmış olabilir. Antihipertansifler, kolesterol düşürücü ilaçlar, tiroid ilaçları ve kan sulandırıcı ilaçlar da gözlerde kuruluğa sebep olurlar.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543