Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Kontakt Lenslerinizi Nasıl Almalısınız?

Kontakt lens materyallerindeki ve üretim teknolojilerindeki gelişmeler, kontakt lensleri hem fiyat hem de parametreler anlamında giderek daha ulaşılabilir kılmaktadır. Kontakt lens kullanıcısı sayısı arttıkça uygun olmayan lenslerden kaynaklanan sorunlar da çığ gibi büyümektedir. Kontakt lensler birer tıbbi cihazdır ve ülkemiz yasalarına göre tıbbi cihazların yalnızca hekim önerisiyle kullanılması gereklidir.

Kontakt lens reçetesi nedir?

Kontakt lensler göz hekimi tarafından reçete edilmeli ve bunları satmaya yetkili optik mağazalarından satın alınmalıdırlar. Kontakt lens reçetesinde gölük reçetesinde yer alan mercek numaralarına ek olarak, lensin çapı, eğrilik yarıçapı, materyali ve kullanım şeması yer alır.  Bu özellikler içinde en önemlisi materyaldir.  Kontakt lens kullanan hastalar göz hekiminin farklı bir önerisi olmadıkça yılda bir kez hekim tarafından lens kullanımına bağlı oluşabilecek problemler açısından değerlendirilmelidir.

Neden her hasta aynı kontakt lensi kullanamaz?

Göz hekimi bir hastanın hangi kontakt lensi kullanacağına karar verirken hem hastaya ait faktörleri hem de lense ait özellikleri birleştirerek uygun bir lens önerir. Göz yüzeyinin yapısı hastanın kontakt lens kullanıp kullanamayacağı ve hangi lensi kullanabileceği konusunda belirleyici faktörlerden ilkidir. Bu başlıkta kornea şekli, eğrilik yarıçapı, kornea periferindeki damarlanma durumu ile göz yüzeyini ve kapakların iç yüzünü örten zarın(konjonktiva) yapısı ve içerdiği damar miktarı değerlendirilir. İkinci faktör gözyaşı fonksiyonlarıdır; gözyaşı salgısı miktarı, yoğunluğu, gözyaşı katmanlarının yayılım özellikleri değerlendirilir. Üçüncü önemli faktör kapak yapısı ve göz kırpma sıklığıdır. Yetersiz kırpma sıklığı tek başına başarısız kontakt lens kullanımı nedeni olabilir. Hastanın yaşadığı ve çalıştığı fiziksel koşullar, günlük aktivitelerinin çeşitliliği, seyahat sıklığı, kullandığı ilaçlar da sorulup değerlendirildikten sonra uygun kontakt lens seçimi yapılır. Kontakt lenslerin çap, eğrilik yarıçapı, materyal özellikleri(su içeriği, kaplama özellikleri vb),ıslanma açısı, kalınlığı, kenar yapısı gibi pek çok özelliği hastaya ait özelliklerle birleştirilerek hasta için uygun bir lens belirlenir.  Tahmin edilebileceği gibi, göze, bu gözü taşıyan insana ve kontakt lense ait bu kadar çok değişkenin varlığında hastaların aynı lensi kullanabilmeleri mümkün değildir.

Bazı gözlerin kontakt lense uygun olmadığı doğru mudur?

Kontakt lens kullanabilmek için ilk ve olmazsa olmaz şart motivasyondur. Hastanın kendisi motive değilse lens kullanmaya başlamak yanlıştır. İyi motive bir hastada, özenli bir değerlendirme ve uygulama ile hemen daima kontakt lens kullanımı sağlanabilir. Özel materyaller, kişiye özel üretilebilen lensler, kullanım konforunu artıran bakım solüsyonları ve önerilen kullanım şemasına uyumlu hasta başarısızlık oranını çok düşürür.  Çok kuru gözler ve çok olumsuz çevresel koşulların bile üstesinden gelinebilir. Ciddi hijyenik sorunlar, kornea enfeksiyonları, ağır skatrisiyel konjonktiva hastalıkları gibi ekstrem durumlar lens kullanımına son vermeyi gerektirebilir.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543