Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Kontakt Lenslerin Materyal Özellikleri

Çok kaba bir sınıflama ile yumuşak kontakt lensler silikon, hidrojel ve bunların farklı oranlarda polimerlerinden oluşan silikon hidrojel lensler olarak 3 gruptur.  Yumuşak lensler dışında, farklı materyallerden üretilen sert , skleral, semiskleral kontakt lensler ve hibrid lensler gibi pek çok kontakt lens tipi vardır. Günümüzde kırma kusurları tedavisinde kullanılan lenslerin %90 ından fazlası hidrojel ve silikon hidrojel lenslerdir.

Son yıllarda göz yüzeyi ve gözyaşı tabakası ile geçimli hidrojel moleküllerinin lens yüzeyinde yer almasını, lensin oksijen geçirgenliği ve çatısını oluşturan silikon moleküllerinin ise lensin derinliklerinde kalmasını sağlayan akıllı lens dizaynları lens kullanımında devrim yaratmıştır. Lens materyali değiştiğinde lensin fiziksel özelliklerinin nasıl değiştiğine kısaca değinelim;

Lensin kalınlığı

Polimerdeki silikon miktarı arttıkça lens kalınlığı da artar. Kontakt lenslerin ortalama kalınlığı -3.0 dioptrilik sferik lensin merkezi kalınlığı olarak ifade edilir ve 0.07-0.12 mm dolaylarındadır. Lens ne kadar inceyse o kadar konforludur; göz güzeyini o kadar iyi kaplar. Ama ince lensler kolay yırtılır, takıp çıkarması zordur ve az silikon içerdikleri için oksijen geçirgenlikleri yetersiz olabilir.

Kontakt lens modulüsü

Lensin ele gelirliği olarak ifade edilen bu fiziksel özellik, lensin takılıp çıkarılmasını kolaylaştırır ama konforunu azaltır. Depozit direnci azdır; üzerinde kolayca birikintiler toplanabilir. Fazla silikon içerirler, bu yüzden gece kullanım için daha uygundurlar. Hafif astigmatlarda, torik lens uygulamaya gerek olmaksızın görmeyi düzeltebilirler. Modulüsü yüksek lenslerde esneklikleri az olduğu için uygulama parametreleri daha büyük titizlikle değerlendirilmelidir.

Kontakt lensin ıslanma açısı

Kontakt lens materyali üzerine bir damla su damlatıldığında bu damlanın kenarının lensle yaptığı açıdır. Lens konforunu belirleyen en önemli parametrelerden biridir. Bugün ülkemizde ıslanma açısı 8 derece olan lensler ile 90 derece olan lensler birlikte bulunmaktadır. Lens materyallerinin fiziksel avantajlarını bir araya toplamak mümkün olmadığı, üstelik bir hasta için avantaj olabilen bir fiziksel özelliğin bir diğeri için dezavantaj sayılacağı düşünülürse ıslanma açısı büyük olan materyalleri hala kullanmaya devam etmemiz anlaşılabilir. Aynı durum modulüsü yüksek ya da kalın lensler için de geçerlidir.

Kontakt lensin sürtünme katsayısı

Ortalama göz kırpma sayısının 15-20/dk olduğu düşünüldüğünde, günde 12 saat kontakt lens takan bir hastanın üst göz kapağı her gün en az 10 000 kez lens üzerinden geçiyor demektir. Son yıllarda materyal, yüzey modifikasyonları, bakım ve ıslatma solüsyonlarındaki gelişmeler sürtünme katsayısını azaltmaya yönelik olmuş ve bu sayede lens bırakma oranları belirgin azalma göstermiştir.

Kontakt lensin su içeriği

Lens materyalinin hapsedebildiği su miktarıdır. Hidrojel moleküllerde su içeriği fazladır; ama bu lens gözyaşının az olduğu bir ortamdaysa suyla birlikte çok önemli fiziksel özellikleri, hatta numarası değişecektir. Kontakt lens üretimi ile ilgili en yeni trendler, lens yüzeyini su içeriği yüksek bir katman ile kaplayarak ve lensin su içeriğini aslında hala düşük tutarak konforunu artırmayı sağlar.

Kontakt lensin oksijen geçirgenliği

Lensin uzun süre kullanılabilir olmasını sağlayan önemli parametrelerdendir. Ama konforu yukarıdaki özelliklerden biri nedeniyle çok düşük olan bir lensin oksijen geçirgenliğinin yüksek olması pek anlamlı değildir; çünkü bu lens gözde uzun kalamaz.

Bunların dışında materyalle ilgili olmayan lens çapı, kenar dizaynı, optik bölgesinin genişliği gibi fiziksel özellikleri de materyal değişince aynı kalmaz. Bu özelliklerin hastaya göre uygun bileşimi bulunduğunda konforlu bir lens kullanımı sağlanmış olur.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543