Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Hipermetropi

Görüntünün gözler istirahat halindeyken(uzağa bakışta) retinanın arkasında oluştuğu, yakına bakıldığında ise daha da arkaya giderek görmenin iyice bulanıklaştığı kırma kusurudur. İnce kenarlı merceklerle tedavi edilir. Bu hastalarda neden çoğu kez gözün yapısal olarak normalden küçük olmasıdır. Daha çok hayatın ilk yıllarında görülür. Şaşılıkla ve diğer göz hastalıkları ile birlikteliği sık gözlenir. Hipermetrop gözlerin büyük bölümü  7-8 yaşlarında emetrop hale gelir. Yapısal olarak çok küçük gözler, binoküler görmesi olmayan hastalar ve asimetrik hipermetropisi olan hastalar bu kurala uymaz.

Hipermetropi şaşılığa yol açar mı?

6 aydan küçük bebeklerde görülen şaşılığın en sık nedeni hipermetropidir. Bu şaşılık türü akomodatif/refraktif şaşılık olarak adlandırılır. Görüntü retinanın arkasına düştüğünde akomodasyon (uyum) yapılarak göz içi lensinin kırma gücü artırılır ve net görüntü elde edilmeye çalışılır. Ancak uyum refleksinin ikiz refleksi konverjans(içe bakma refleksidir. Böylece gereğinden fazla uyum yapıldığında gözler içe kayar. Bu mekanizma ile erişkinde şaşılık gelişemez çünkü erişkinde uyum rezervi azalmıştır. bebekler ise 10 dioptrinin üzerinde uyum yeteneğine sahiptirler.

Hipermetropi uzak görmeyi de bozar mı?

Hipermetropi hem yakın hem de uzak görmeyi bozar. Ancak çocuklar ve gençlerde uyum yeteneği fazla olduğu için, düşük hipermetroplar genç yaşlarda en azından uzağa bakışta uyum yaparak görüntüyü netleyebilirler. Bu durum yüksek hipermetroplarda geçerli değildir; bu çocuklar hiç bir mesafeyi net göremezler. Çocukluklarında hipermetropisi olan hastaların çoğu 30'lu yaşlardan itibaren önce yakını sonra da uzağı gözlüksüz görememeye başlarlar.

Hipermetropi neden tembelliğine yol açar?

Göz tembelliği(ambliopi) gözde organik bir bozukluk olmamasına rağmen görmenin düşük olmasına verilen addır. Genellikle yaşamın ilk yıllarında görmenin bir şekilde baskılanması sonucunda retinanın olgunlaşamamasına bağlıdır. Görme azlığına yol açan sebep ile ne kadar erken karşılaşıldıysa görme kaybı o kadar derindir. Doğuştan kataraktlar, kapak düşüklükleri buna en iyi örnektir. Hipermetropi de hastalar, hiç bir mesafede net görmeleri olmadığı için sıklıkla göz tembelliği geliştirebilirler. Aynı şey anizometropik hipermetropide de geçerlidir; düşük hipermetrop gözü net gördürecek kadar uyum yapılır ve beyin bir anlamda diğer gözün görmesinden vazgeçer. Bu çocuklarda tembellik kaçınılmazdır.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543