Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Sinek uçuşmaları ne zaman önemlidir ?

Sinek uçuşmaları ne zaman önemlidir ?

Gözünüzün önünde minik siyah noktalar, örümcek ağları gibi iplikçikler mi uçuşuyor? Baktığınız beyaz kağıdın üzerinde aslında orada olmayan lekeler görüyorsunuz ve üstelik bunlar hareket mi ediyor?

Bu yakınmalar retina yırtığı ya da göz içi kanaması gibi önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi gözün yaşlanma sürecinin bir parçası da olabilirler. Göz küremizi dolduran jel madde(vitreus) aktif kırma gücüne sahip olmamakla birlikte gözün en geniş hacimli optik ortamını oluşturur. Bu madde aslında yumurta akı gibi bütünlük içindedir; genç ve sağlıklı gözlerde yoğunluğu her noktasında aynıdır. yaş ilerledikçe vitreus içinde dejenerasyon adacıkları belirir ve bu minik noktaların yoğunlukları azalmış olduğu için kırıcılıkları değişir.

Görüntü içinde koyu gölgeler halinde kendini gösterir. Hastanın sinek uçuşmaları olarak tarif ettiği durum genellikle bu süreçtir.Bu siyah noktalar 50 yaşından sonra hemen her gözde izlenir, myop gözlerde ise 30'lu yaşlarda başlayabilir.  Bu yakınma ile ilgili en önemli nokta, vitreus içine kanamanın da aynı yakınmaları oluşturması ve bu iki klinik tabloyu ayırmanın ancak 3 aynalı lens dediğimiz özel bir lens ile yapılan periferik retina muayenesiyle mümkün olmasıdır.  Vitreus kanaması diyabetik retinopatide, hipertansiyonda, retina yırtıklarında, retina damar hastalıklarında ve travmalarda görülebilir. Eşlik eden görme bozukluğu varsa, siyah noktalar aniden başlamışsa, sayıları 2-3 taneden daha çoksa, beraberinde veya öncesinde ışık çakmaları deneyimlendiyse, göz ya da baş bölgesine bir çarpma-vurmayı takiben geliştiyse hemen hekime başvurmak gereklidir. Ani fren yapılması gibi boyunda kamçı hareketine yol açan bir travma da olayın vitreus kanaması olma riskini artırır. Yüksek myop gözler, diğer gözde retina yırtığı veya retina dekolmanı varlığında yine acil göz değerlendirmesi gereklidir. Bunların hiçbiri yoksa birkaç gün gözleyip seyrine bakmak ve ardından hekime başvurmak daha doğru olur.

Aşağıdaki videoda orta yoğunlukta uçuşan siyah noktaların görmeyi nasıl etkilediğini izleyebilirsiniz. Bu tablo yaşlanmanın doğal bir parçası olabileceği gibi tedavi gerektiren önemli bir göz hastalığına da bağlı olabilir.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
axa sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
türkiye sigorta
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543