Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Lens kullanmanın altın kuralları

Lens kullanmanın altın kuralları

Lensleriniz reçete edildi, gidip satın aldınız. Doktorunuz size uzun uzun kullanımını anlattı. Onları gözünüze zarar vermeden yıllarca kullanmak istersiniz mutlaka. O halde bunları hatırladığınızdan emin olun...

• Kontakt lensleri takmadan ve çıkarmadan ellerinizi yıkamayı ve kağıt havlu ya da lif bırakmayan temiz bir havlu ile kurulamayı unutmayın. Bunu yaptıktan sonra artık yüzünüz de dahil hiçbir yere dokunmadan lenslerinizi takabilir ya da çıkarabilirsiniz. 

• Lenslerinizi makyaj yapmadan önce takın, makyajınızı temizlemeden önce çıkarın. Yağlı kozmetikler, losyonlar, makyaj temizleyici solüsyonlar ile temas ettirmemeye çalışın.

• Lenslerinizi çıkardığınızda mutlaka solüsyon yardımıyla mekanik olarak avucunuzun içinde veya iki parmağınız arasında temizleyin, temiz solüsyonla durulayın ve yeniden kullanmadan önce lens kutusunda lensi örtecek kadar solusyonda en az 5 saat bekleterek dezenfekte edin.

• Lenslerinizi takmadan önce, kenarlarını hızla gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirin. Böylece hem lensi ters takmadığınızdan emin olusunuz, hem de yırtık-hasarlı bir lensi gözünüze takıp gözünüze zarar vermemiş olursunuz.

• Takmadan önce lenslerinizi durulamak isterseniz lens bakım solusyonunu kullanınız. Asla musluk suyunu lense değdirmeyiniz.

• Lens kabınızı her gün lensinizi taktıktan sonra boşaltıp temiz suyla yıkayıp ağzı açık kurumaya bırakınız. Temiz tutulmayan lens kapları mikroorganizmalar için iyi bir üreme ortamıdır.Aşağı yukarı ayda bir ya da her şişe bittiğinde lens kabınızı değiştiriniz. 

• Lenslerinizi 1 haftadan uzun süre takmadığınızda kutunun kapağını açmamış bile olsanız tekrar dezenfekte etmeniz gerektiğini unutmayınız.

• Her solüsyon lensleriniz ve gözleriniz için uygun değildir. Bazen solusyon kullanmamak adına özel tip lensler kullanmamız gerekebilir; buna da gözlerinizin durumuna göre doktorunuz karar verecektir.

• Gözlerde kaşıntı, yanma, yabancı cisim hissi varsa lenslerinizi çıkararak üzerinde birikinti veya hasar olup olmadığını kontrol ediniz. Lensler temiz olmasına rağmen,  çıkarılmasına rağmen yakınmalar devam ediyorsa göz hekimine başvurulmalıdır.

• Çok nadir olmakla birlikte, kontakt lenslerle görmeyi tehdit eden göz sorunları meydana gelebilir. Ülseratif keratit (kornea apsesi) kontakt lenslerin kullanımı esnasında gelişebilecek en ciddi komplikasyondur. Sıklığı günlük lens takanlarda 10 000’de 4, uzun süreli lens takanlarda 10 000 de 20 dolaylarındadır. Bundan kaçınmanın tek yolu temizliğe dikkat etmek ve lensi kurallarına uygun kullanmaktır.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
axa sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
türkiye sigorta
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543