Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Ekran çalışması gözlerinizi nasıl etkiler?

Ekran çalışması gözlerinizi nasıl etkiler?

Normal okuma pozisyonu 45 dereceyi geçmeyen bir açıda aşağı bakış pozisyonudur. Daha yukarı bakışlarda uzun süre okumaya çalışmanın göz sağlığımız üzerinde pek çok olumsuz etkileri vardır.

Karşıya bakıldığında, kapak aralığı kornea önündeki gözyaşı filminin hızlı buharlaşmasına yol açacak şekilde normalden geniş kalır. Göz kapakları arasındaki mesafe ne kadar genişse buharlaşma yüzeyi de o kadar geniş demektir. Özellikle iri gözleri olan ve badem göz dediğimiz, alt kapağın yanlarda kısa olması ile kendini gösteren orbita yapısında bu durum daha belirgindir. Uzun süre ekrana veya dikkatle herhangi bir objeye bakıldığında tam olmayan göz kırpmaları izlenir. Göz kırpma tam olmazsa, bir başka deyişle alt ve üst kapak kenarı her kırpmada temas etmezse kapak kenarındaki yağ bezlerinin(meibomian bezleri) salgısı aköz tabaka üzerine homojen bir şekilde yayılamaz. Kapak kenarlarına yakın topaklar halinde kalır ve fonksiyonel bir film oluşturmaz. Gözyaşı filminin en üstteki katmanı olan yağ tabakası böylece buharlaşmayı önleyemez hale gelir. Buharlaşma yüzeyini azaltmak adına Boyunda kompansatuar bir geriye eğme hareketi gelişir; böylece gözler kısılarak kapak aralığı normal mesafesine döndürülebilir. Ama bu hareket de boyun ağrılarına yol açar. Ekran çalışması ne kadar uzun sürerse, bu olumsuz etkiler de o kadar şiddetli hissedilir.

Monitörlerin aşağıda konumlandırılması yoluyla ofis ortamında aşağıya bakışın teşvik edildiği durumlarda göz yüzeyinden sıvı buharlaşması daha küçük bir alandan olur, hem film tabakanın hem de lipid tabakanın kalınlığı artar. Ancak monitorlerin aşağıya yerleştirilmesi esnasında, göz yüzeyinin korunması ile boynun aşırı öne eğilmesinin yaratacağı boyun, omuz ve kol problemleri arasında ince bir denge gözetilmesi gerektiği unutulmamalıdır. İdeal pozisyon göz hizasının 15-30 derece altıdır.

Ekran başında çalışan insanların hemen tümü bu problemleri yaşarlar. Bunun yanıda yukarıya bakarak çalışan insanlar, örneğin diş hekimleri, pilotlar, yüksek-uzak terminallerle çalışan broker, çağrı merkezi görevlisi gibi meslek grupları özellikle risk altındadırlar. Ek olarak çok yüksek tavanlı yerlerde(AVM, büyük depolar, mağazalar, hatta sinema vb amfi yapılı yerlerin ön koltukları) çalışan veya bulunan insanlar istemsiz tarama hareketi nedeniyle çok sık yukarıya baktıkları için kapak aralığı iyice genişler ve gözyaşı filmi incelir.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
axa sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
türkiye sigorta
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543