Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Göz Sağlıgı

 • Miyopi İlerlemesi Yavaşlatılabilir Mi?

  Günümüzde artmış yakın ekran kullanımı ve azalmış dış mekan aktivitesi miyopi için başlangıç yaşını 6-7 yaşa kadar düşürdü. Erken başlamış ve hızlı ilerleyen miyoplarda bir takım yöntemlerle ilerleme engellenebilir.

 • Gece Lensi (Ortokeratoloji) ile Miyopi İlerlemesi Durdurulabilir mi?

  Miyopi ilerlemesini neyin tetiklediğini değerlendiren çalışmalar, retina periferine düşen bulanık imajın göz küresinin ön-arka çapını uzatacak bir çeşit hormon salgılattığı, bu uzamanın da aksiyel miyopiyi artırdığını destekleyen sonuçlar vermektedir.

 • Dünya Glokom Haftası

  Her yıl Mart ayının ikinci haftası “Glokom Farkındalık Haftası” olarak kutlanıyor. Bu yıl Pandemi nedeniyle tüm dünyadaki aktiviteler online. Ama daha önceki yıllardaki aktivitelerimden örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Lens kullanmanın altın kuralları

  Lensleriniz reçete edildi, gidip satın aldınız. Doktorunuz size uzun uzun kullanımını anlattı. Onları gözünüze zarar vermeden yıllarca kullanmak istersiniz mutlaka. O halde bunları hatırladığınızdan emin olun...

 • Gözyaşım gerçekten az mı ?

  Gözyaşı filmi kompleks bir yapıdır ve bozukluklarında gözlerde kızarma, yanma, batma, yabancı cisim hissi, kaşınma, bulanık görme, baş ağrısı, sık göz kırpma ihtiyacı, kapaklarda ağırlık hissi ve düşüklük, gözleri ıslatma-yıkama isteği gibi pek çok yakınma ortaya çıkabilir.

 • Astigmatınız yumuşak kontakt lenslerle düzeltilebilir mi?

  Astigmatizma retina üzerine hiçbir şekilde net hayal düşememesine yol açan bir kırma kusurudur. Daha önce gözlüklerle tedavi edilebilen bu durum, günümüzde yaygın olarak yumuşak lenslerle de tedavi edilebilmektedir.

 • Glokomunuz olup olmadığını anlayabilir misiniz?

  Pratik olarak, hayır! Görmenin sinsi hırsızı olarak bilinen glokom, çoğu kez hiç belirti vermeden ağır görme kayıplarına yol açar.

 • Glokomun lazerle tedavisi

  Glokomun en sık görülen tipi olan primer açık açılı glokomda lazerle tedavi, hastanın günlük aktivitesini etkilemeyecek, yan etkisi olmayan, ilaçların tersine kronik hastalık psikolojisi yaratmayan bir yöntem arayışının sonucudur.

 • Diyabetli hastada göz takibi

  Diyabetin günlük hayatı en çok etkileyen komplikasyonlarından biri göz tutulumudur. Diyabette gözün görmeyle yükümlü tabakasında (retina) izlenen değişiklikler, aslında bu katmanda yer alan damarlardaki bozuklukların bir sonucudur.

 • Ekran çalışması gözlerinizi nasıl etkiler?

  Normal okuma pozisyonu 45 dereceyi geçmeyen bir açıda aşağı bakış pozisyonudur. Daha yukarı bakışlarda uzun süre okumaya çalışmanın göz sağlığımız üzerinde pek çok olumsuz etkileri vardır.

 • Çocuğumu ne zaman göz doktoruna götürmeliyim?

  Çocuklar görme ile ilgili yakınmalarını ifade edemezler. Rutin muayenelerini zamanında yaptırmış bile olsanız, aşağıdaki durumlarda mutlaka göz hekiminden yardım isteyiniz.

 • Miyopi önlenebilir mi?

  2015 yılında gelişmiş ülkelerdeki çalışma çağındaki nüfusun % 35 kadarı miyop iken, 2050 yılında bu rakamın % 60 dolaylarında olacağı tahmin edilmektedir.

 • Neden her hasta aynı kontakt lensi kullanamaz ?

  Göz hekimi bir hastanın hangi kontakt lensi kullanacağına karar verirken hastaya ait faktörleri değerlendirir, bunları lensin yapısal özelliklerleriyle birleştirerek uygun bir lens önerir.

 • Sinek uçuşmaları ne zaman önemlidir ?

  Gözünüzün önünde minik siyah noktalar, örümcek ağları gibi iplikçikler mi uçuşuyor? Baktığınız beyaz kağıdın üzerinde aslında orada olmayan lekeler görüyorsunuz ve üstelik bunlar hareket mi ediyor?

 • Baharın diğer yüzü Alerjik Konjonktuvitler

  Baharın ılık güneşini tenimizde hissetmeye başladık. Doğa uyandı, ağaçlar ve çiçekler coşkuyla renk ve koku cümbüşü içindeki yerlerini aldı. Yazın eli kulağında. Pek çoğumuz için bu mevsim yılın en güzel mevsimi. Ama bahar alerjisi olanlar için bu renkler ve kokular kabus adeta.

 • Glokom sadece bir göz hastalığı değildir!

  Glokom tanısı aldınız ve tedaviniz başlandı. Ya da ailenizde genetik olarak glokom için bir yatkınlık var ve siz muhtemel süreci yavaşlatabilir miyim diye düşünüyorsunuz. Glokom uzmanınızla bunları uzun uzun konuşmalısınız.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
axa sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
ak sigorta
türkiye sigorta
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543