Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Glokom ve Göz Tansiyonu

Halk arasında zaman zaman glokoma göz tansiyonu dense de, bu ikisi kesinlikle aynı şey değildir. Göz tansiyonu ya da daha doğru deyişle göz içi basıncı, göz içindeki sıvıların göz cidarına uyguladığı basınçtır. Gözü şişkin tutarak görme fonksiyonunun devamını sağlar. Bir futbol topunu şişkin tutan hava gibi... Her göz için bir göz içi basıncı(tansiyonu) değeri vardır. Oysa glokom bir görme siniri hastalığıdır.

Göz tansiyonunun glokomla bağlantısı nedir?

Yüksek göz içi basıncı glokom için önemli bir risk faktörüdür. Bir başka deyişle göz içi basıncı yüksek bir kişinin glokomlu olma ihtimali, göz içi basıncı normal ya da düşük bir kişinin glokomlu olma ihtimalinden çok daha fazladır.  Ancak her yüksek basınçlı hasta glokom olmadığı gibi normal basınçlı her insanın da glokomu olmadığı söylenemez.

Göz tansiyonu nasıl ölçülür?

Tarama amaçlı ölçümler çoğunlukla korneaya bir hava jeti gönderip bunun kornea tarafından geri püskürtülmesi esasına dayalı air-puff tonometri ile yapılır. Ancak glokom hastasının tanı ve takibinde biraz daha zahmetli bir yöntem olan applanasyon(düzleştirme) tonometresi kullanılır ve bununla yapılan ölçümler altın standart kabul edilir. Eğer tanı aşamasında iki ölçüm uyuşuyorsa takipte yine air puff tonometri kullanılabilir.

Göz tansiyonunun normal değeri nedir?

Göz tansiyonunun normal aralığı oldukça geniştir. 11-21 mm Hg arası normal kabul edilebilir. Ancak ölçümün hangi yöntemle yapıldığı, hastanın korneasının kalınlığı, günün hangi saatinde yapıldığı başta olmak üzere bazı faktörler göz tansiyonu değerlerini etkiler. Göz tansiyonunun düşük olmasının genellikle bir anlamı yoktur. Ama yüksek olması durumunda, ne kadar yüksekse glokom riskinin o kadar fazla olması anlamına gelir.

Normal basınçlı glokom nedir?

Glokomların yaklaşık 1/6 sında göz içi basıncı normal sınırlardadır. Bu glokom türü "normotansif glokom" ya da "düşük basınçlı glokom" olarak adlandırılır. Bu hastalar genellikle genç-orta yaşlı, kadınlar olup, düşük kan basıncı, migren, kansızlık gibi dokuların kanlanmasını etkileyen hastalıklara sahip bireylerdir. Bu hastalar maalesef en çok atlanan, göz muayenesi olmalarına rağmen glokomu olduğu fark edilmeyen hasta grubudur. göz tansiyonu ölçümünün tanıda hiç bir işe yaramadığı hastalardır.

Oküler Hipertansiyon

Yüksek göz içi basıncı olan hastaların yaklaşık 1/6 sında glokom yoktur. Genellikle 21-25 mm hg arasında seyreden bu yüksek basınçtan oküler hipertansiyon adıyla bilinen ve görme sinirinin ya da görmenin hiç bir zaman etkilenmediği bir tablo sorumludur. Ama bu kararı verebilmek için görme sinirinin yapısal özelliklerini ve görme fonksiyonunu 10 yıl boyunca izlemek ve herhangi bir değişiklik/bozulma olmadığını saptamak gereklidir. Progresyon analizleri ile hastanın oküler hipertansiyonlu olma ihtimali sürekli kontrol edilir. Okuler hipertansiyon olarak takibe alınan bir hastanın tanısı bir süre sonra açık açılı glokom olarak değişebilir.

Gün içi göz tansiyonu değişiklikleri(diurnal varyasyon) nedir?

Göz içi basıncının gün içerisinde gösterdiği dalgalanmalara diurnal varyasyon adı verilir. Günlük değişimleri yakalamak için göz içi basıncı günde ortalama 3-4 kez, 4-6 saat aralıklarla ölçülerek kaydedilmelidir. Bu işlem glokom şüphesi duyulduğunda bir kez yapılır. Şüphe tanıya dönüşür ve tedavi başlanırsa tedavi bu dalgalanmayı zaten törpüleyecektir. Hasta glokom şüphesi ile izleniyorsa 2 yılda bir tekrarlanır.  İnsanların çoğunda en yüksek basınçlar sabah uyanma saatinde kaydedilir ve dalgalanmalar da günde 2 mm Hg'yi geçmez. 3-5 mm Hg arasında diurnal varyasyon basınç değerlerinden bağımsız olarak, glokom için şüphe uyandırır. 5 mm Hg nin üzerinde dalgalanma ise yine basınç değerlerinden bağımsız bir risk faktörü kabul edilir. Örnek verilecek olursa, gün içi basınçları 18-16-13-12 mm Hg olan bir hastanın glokom olma ihtimali, 20-21-19-22 mm Hg olan bir hastanınkinden daha fazladır.

Kornea kalınlığı nedir, göz tansiyonu ile ilgisi var mıdır?

Gözümüzün önündeki şeffaf kornea tabakası ortalama 560 mikron kalınlığa sahiptir ve bizim tansiyon ölçme yöntemlerimiz ancak kornea kalınlığı normalse doğru ölçüm yapar. 550 mikrondan ince kornealarda tansiyon gerçekte olduğundan daha düşük, 570 mikronun üzerindeki kornealarda ise daha yüksek ölçülür. Bu nedenle göz içi basıncı yüksek ölçülen veya tansiyonu normal olup diğer bulguları glokom düşündüren her hastada kornea kalınlığı ölçülmelidir. Çoğu kez bu ölçümün bir kez yapılması yeterlidir.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543