Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Glokom Tedavisi

Glokom tedavi edilebilir mi?

Glokomun yaygın görülen tiplerinin Alzheimer ya da Parkinson hastalığı gibi kronik dejeneratif bir hastalık olması, gerçek anlamda tedavi edilerek ortadan kaldırılmasını imkansız kılar. Glokom takibinin amacı hastaya uygun tedavi yöntemiyle hastalığın ilerlemesini engellemek, bu yapılamıyorsa seyrini yavaşlatmaktır. Glokom hastalığının tanısı seyrini tamamlamadan önce konur ve tedaviye başlanırsa hastalığın ilerlemesi durdurulmuş ya da yavaşlatılmış, böylece görme fonksiyonlarındaki kötüleşme engellenmiş olur.  Ancak kaybedilmiş olan görme fonksiyonu hiçbir zaman geriye dönmez. Glokom hastalarında aslında yaptığımız şey risk faktörlerini ortadan kaldırmaktır.

Glokom tedavisinde göz tansiyonunu düşürmek neden önemlidir?

Glokomun 3 önemli risk faktörünün ileri yaş, ırk ve yüksek göz içi basıncı olduğu düşünülürse basıncı düşürmenin önemi daha iyi anlaşılır. Farklı glokom gruplarında basıncın önemini değerlendiren çok sayıda çalışma yapılmıştır. Glokom şüphesi olarak izlenen bir hastada maximal gün içi basıncın 21 mm Hg yi aşmaması yeterlidir. Ancak görme fonksiyonunda bozulma ve optik disk hasarı varsa konu daha önem kazanır. Erken glokomlularda güvenli sınırın 17 mm Hg olduğu kabul edilir.  İlerlemiş olgularda ise prensip "ne kadar düşük, o kadar iyi" olarak özetlenebilir. Her 1 mm Hg lik düşüş görme alanı kaybını 1 desibel azaltır.

Glokomda hedef basınç nedir?

Glokom tanısı konmuş bir hastada göz tansiyonunun bir noktaya ya da aralığa kadar düşmesini ve orada kalmasını isteriz. Bu noktaya hedef basınç denir. Göz içi basıncını düşürmenin çoğu kez ağır maliyetleri vardır; hastaya ömür boyu kullandıracağımız damla sayısının günde 1 ya da 3 olması arasında hem yan etkiler, hem de tedaviye uyum anlamında büyük fark olduğunu kestirmek zor değildir. Dolayısıyla minimal doz ile yeteri kadar basınç azalması sağlamak temel amacımızdır. İşte hedef basınç kavramı bize bu kontrolü sağlar. Hedef basınç,  başlangıç basıncından hareketle erken glokomlar için %20, oturmuş glokomlar için %30, ileri evredeki glokomlar için %40 dan az olmamalıdır. Çok kabaca örneklemek gerekirse ileri glokomu olan ve tedaviden önceki basıncı 35 mm Hg olan bir hastada hedef basınç 21 mm Hg den (35-0.4x35) fazla olmamalıdır. Hedef basınç noktasında kalınmasına rağmen hastalık ilerliyorsa hedef basınç revize edilir. Ama bunu yapmadan önce hastanın uyumundan emin olunmalıdır.

Glokom tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz damlaları, lazer uygulaması ve cerrahi glokomun belli başlı tedavi yöntemlerini oluşturur. Bir glokom hastası 1 ya da 2 damla ile kontrol edilemiyorsa genellikle cerrahi önerilir. Göz damlaları günde 1-3 kez kullanılırlar ve düzenli kullanım hastalığın kontrolünde son derece önemlidir.  Özellikle aktif yaşlarındaki hastalarda göz damlalarına başlanmadan önce lazer uygulaması önermek, biz glokom uzmanlarının sık başvurduğu bir yoldur. Lazer uygulamasını, yalnız ilaç kullanmaktan kaçınmak için değil, kullanılan damla sayısını azaltmak için de öneririz. Lazer ve ilaç uygulaması göz içi basıncını güvenli seviyelere düşüremediyse cerrahi kaçınılmazdır. Ancak etkili ilaçlar ve lazerler sayesinde glokom cerrahisi uygulamaları sayısı her geçen yıl azalmaktadır. ABD istatistiklerine göre, 2014 yılında yapılan glokom ameliyatlarının sayısı 1995 yılına göre 20 kat, 2005'dekine göre 11 kat azalmış durumdadır.

Ancak bu üç tedavi yönteminin hangisi seçilmiş olursa olsun, hasta sürekli kontrol altında tutulmalıdır. İlaçlar zaman içerisinde yetersiz kalabilir ya da daha nadiren hastanın ilaç ihtiyacı yaş ilerledikçe azalabilir. Lazer uygulamalarının çoğunun etkisi geçicidir; 4-6 yıl sonra tekrarı gerekir. Cerrahi tedavi diğer ikisine göre genellikle daha uzun süreli sonuçlar sağlasa da, ameliyatla oluşturulan şantın kapanmasıyla tablo tümüyle kontrol dışına çıkabilir. Glokom Tedavisi Ankara için randevu talep edebilirsiniz.

Glokom ilaçlarının yan etkisi var mıdır?

Glokom ilaçlarının bazılarının sadece gözde, bazılarının solunum-dolaşım sisteminde yan etkileri vardır. Glokom ilaçları bazı durumlarda kullanılamazlar. Örneğin solunun sisteminde problem olan(astım, bronşit vb) bir hastada bazı ilaçlar kullanılamaz. Yine bir grup ilaç renkli gözlü hastalarda, pek çok glokom ilacı hamile ve emzirenlerde kullanılamaz. Tüm ilaçlarda olduğu gibi bu grup ilaçlarda da alerji bir ya da birden fazla ilacın kullanımını imkansız kılabilir. Bir başka önemli konu da bir ilacı her hastada aynı etkiye sahip olmamasıdır. Tedavi esnasında bu durumla karşılaşıldığında o molekül o hastada etkisiz kabul edilir ve sonraki tedavi sürecinde yer verilmez.

Glokom tedavisinde hasta uyumu

Hastanın ilaçlarını kullanmaması ya da öngörülen şemanın dışına çıkması bilinen tedaviler içinde en çok glokomda olur. Hasta grubunun ileri yaşta olmasıyla unutkanlığa bağlı uyum sorunları, tedavinin uzun süreli oluşu(genellikle ömür boyu) ve yarattığı bıkkınlık, tedavi dozlarının unutulması ile hastada herhangi bir yakınma ortaya çıkmaması hasta uyumsuzluğunun en önemli nedenleridir. El titremesi hastanın damlayı gözüne isabet ettirmesini zorlaştırır. İlaç yan etkisi olarak ortaya çıkan ve günlük hayatı zorlaştıran konforsuzluk da doz atlamalarının ciddi bir nedenidir. Ortalama bir glokom hastasının dozlarının %20-25 ini atladığını gösteren çalışmalar vardır. Bir başka çalışma her 3 glokom hastasından birinin uyum sorunu yaşadığını göstermektedir(yanlış ilaç-yanlış doz-yanlış zaman ).

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543