Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Glokom Tanısı

Erken glokom belirtileri nelerdir?

Bir hastalığın yol açtığı ve hasta tarafından farkına varılan değişikliklere belirti adı verilir ve bu tanımıyla primer açık açılı glokomun ilk yıllarında kayda değer hiç bir belirtisi yoktur. Özellikle hastaların çoğunda olduğu gibi göz içi basıncı düşük 20'lerde seyrediyorsa hasta yıllarca glokomlu olduğunu fark etmeyebilir. Basınç biraz daha yüksekse hastalar çok müphem başağrılarından yakınabilirler. Ama bir başka sebeple(migren, astigmata bağlı ya da küme tipi baş ağrısı) ağrısı olan hastada bunlar arada kaynar. Bir başka belirti yakın görme bozukluğunun beklenenden biraz daha erken başlaması veya daha hızlı ilerlemesidir. Ancak glokomun başlangıcı yaşa bağlı yakın görme bozukluğu ile çakışan hastalarda(ki çoğu kez böyle olur; her iki problem de sıklıkla 40-50 yaş arasında başlar) bu belirti de gözden kaçar.

Geç glokom belirtileri nelerdir?

Tedavi edilmeyen glokom yavaş yavaş görme fonksiyonunun kaybolmasına yol açar. Hastalığın başlangıcından 8-10 yıl kadar sonra görme alanındaki kayıplar hasta tarafından fark edilmeye başlanabilir. Ama dikkatsiz bir hasta ya da göz tutulumu iki gözde aynı şiddette seyretmeyen bir hasta bunları da kolayca atlayabilir. Hatta bazı hastalar bu dönemde göz muayenesi olmalarına rağmen tanı alamazlar; özellikle tansiyonları düşükse. Çünkü standart görme muayenesinde değerlendirilen tek görme fonksiyonu santral görme keskinliğidir. Glokomda ise görme alanı ve kontrast duyarlılık bozulur, santral görmenin etkilenmesi görme fonksiyonunun % 80'i kaybedildikten sonra olur.

Glokom tanı yöntemleri nelerdir?

Göz içi basıncının ölçümü ve optik disk (görme sinirinin göz içindeki bölümü) değerlendirilmesi standart göz muayenesinin bir parçasıdır ama bunlar glokom tanısı koymaya yeterli değildir. Ancak normal olmadıklarında glokom için bir şüphe doğurmaya yarar. Gonioskopi glokom şüphesi durumunda mutlaka muayeneye eklenmelidir. Göz içi basıncı ölçümü(kornea kalınlığı ile düzeltilmiş),optik sinir yapısal analizi ve görme fonksiyonu değerlendirilmesi glokom için 3 temel tanı yöntemidir. Bunların hiçbiri bir diğerinin yerini tutmaz ve hiçbirinden vazgeçilemez. Glokom tanısını koymak ya da glokomdan şüphelenilen bir hastada glokom olmadığını göstermek için bunların tümü, birden fazla kez değerlendirilmeli ve dökümante edilerek oluşan değişiklikler izlenmelidir.

Glokomda yapısal testler

Heidelberg retina tomografisi ve Optik Koherens topografi günümüzde glokoma bağlı optik sinir değişikliklerini değerlendirmek için en çok kullanılan yöntemlerdir. Bu testlerin birbirine üstün olduğu taraflar olmakla birlikte, doktorunuz sizin için uygun testi seçecek ve genellikle bir tanesini kullanmakla yetinecektir. Ancak bazı optik sinir yapısal özellikleri varlığında, en azından bir kez, iki testin birlikte değerlendirilmesi gerekebilir.

Glokomda fonksiyonel testler

Görme alanı testi(perimetri),retinanın yalnız santralinde değil periferinde de pek çok noktasının görme eşiğini desibel cinsinden ölçen bir görme testidir. Günümüzde altın standart komputerize statik perimetre olmakla birlikte, daha hızlı ve daha kolay başka testler de yavaş yavaş uygulamaya girmektedir. Standart test karanlık zeminde beyaz ışıkla yapılır. Sarı zemin üzerine mavi ışıkla yapılan test daha zor olmakla birlikte glokom erken tanısı için çok değerlidir. Glokom değerlendirmesinde santral 30-2 stratejisi en çok kullanılan ve bize yeterince geniş alan sunan stratejidir. Görme bozukluğu olan hastalar bu testi yapmakta zorlanıyor iseler 24-2 stratejisi kullanılabilir veya 10 derecelik değerlendirme ile yetinilebilir.

Standart göz muayenesi ile glokom tanısı konabilir mi?

40 yaşını geçen her hasta göz muayenesi esnasında göz dibi muayenesi ve göz içi basıncı ölçümü yapıldığından emin olmalıdır. Göz içi basıncının yüksek olması halinde, glokom şüphesi oluşur. Ancak göz dibi bulgusu ile desteklenmeyen tek bir basınç ölçümü glokomun ne varlığını ne de yokluğunu gösterir. Hatta gerçekten bir risk faktörü olarak yüksek basıncı bile göstermez. Bu ikisi ile bir şüphe oluşursa doktorunuz  kornea kalınlığı ölçümü ister ve göz tansiyonunda aşırı ince ya da aşırı kalın kornea yüzünden olabilecek sapmaları düzeltir. Basınç riskine maruz kalan hastada yapısal ve fonksiyonel testler yapılmalıdır.

Glokomda erken tanı

Glokomun belirti vermeyen bir hastalık olması yüzünden, erken tanı için rutin taramalar şarttır. Gözlük kullanmakta olan hastalar bir şekilde rutin takipte olduklarından bu anlamda şanslıdırlar. Ancak glokom taramalarını birinci halkada yakınlarında glokom olanlar ve 40 yaş üstü popülasyon olmak üzere, tüm topluma yaymak gereklidir. Bilinçlenme en önemli adımdır.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543