Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Glokom Takibi

Glokom nasıl takip edilir?

Glokom tanısı alan veya glokom şüphesiyle izleme alınan hastanın diurnal basınç eğrisi çıkarılmış, kornea kalınlığı, yapısal ve fonksiyonel testleri tamamlanmış olmalıdır. İkinci adım sistemik durumunun değerlendirilip, gerekiyorsa kardiyolog yardımıyla kaçınılabilir risk faktörlerinin saptanması ve mümkünse ortadan kaldırılmasıdır.  Daha sonra hedef basınç saptanır ve bu hedefe ulaşmak için öngörülen tedavi başlanır. Tedavinin etkinliği 1-2 hafta sonra değerlendirilir ve emin olunur. İlk tanıyı takip eden 1 yıl, hastalığın ilerleme hızının saptanabilmesi için sık takip gerekir. Ortalama takip aralığı bu dönem için 3-4 aydır, sonrasında 4-6 ay aralıklarla sürer. Yapısal testler 1 yıldan sonra genellikle 6 ay arayla, fonksiyonel testler ise 1 yıl arayla yapılır. Stabil olmayan hastalarda  takip muayeneleri ve testleri sıklaştırılır. İlaç eklenmesi, değiştirilmesi veya farklı tedavi yöntemlerine geçilmesi gibi dönemeçlerde doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda daha sık muayeneniz gerekebilir.

Glokom takibi ne kadar sürer?

Hastalarımızın en çok merak ettiği konu glokom takibinin ne kadar süreceğidir. Bunun cevabının ömür boyu olduğu baştan kabul edilmelidir. Glokom hastaları doktorlarına tam bir güven duymalı, görmelerini emanet ettiklerinin bilincinde olmalıdırlar. Güvensizlik takipleri aksatır ve hasta uyumunu azaltır. Takip esnasında tedavi yöntemi değişebilir, bırakılmış bir ilaca yeniden dönülebilir, bıktırıcı testler tekrar tekrar yapılabilir. Unutulmamalıdır ki takibin amacı hastanın yaşamı boyunca yararlı bir görmesini koruyabilmektir.

Glokom takibi aksatılırsa ne olur?

 Çalışmalar gösteriyor ki uygun aralıklarla takip edilmeyen hastalar, takip edilen ve tedavileri dinamik olarak düzenlenen hastalara göre görmelerini çok daha erken kaybediyorlar. Glokom takibi komplike bir konudur ve pek çok parametreyi içerir. Bir taraftan hastanın göz ve sistemik durumunu değerlendirip(bu ikisi sürekli değişim halindedir!) uygun tedaviyi vermek, diğer yandan tedavinin hedefini saptamak ve bu hedefte kalınıp kalınamadığını takip etmek gerekir. Bu esnada hastalığın seyri hem yapısal hem de fonksiyonel testlerle izlenmelidir.

Glokom körlüğe neden olur mu?

Evet. Hastalığın başlangıç yıllarında görmeyle ilgili hiçbir yakınma yokken, 8-10 yıl sonra hastalar görme alanlarının daraldığını farketmeye başlarlar; bazen bu durum daralmış görme alanı yüzünden farkedilmeyen bir arabanın çarpması gibi dramatik bir şekilde ortaya çıkabilir. Sonraki yıllarda santral görme de azalmaya başlar; tedavi edilmemiş glokomda hastaların yarısı 15. yılda bir gözlerinde, yaklaşık 20. yılda da her iki gözlerinde görmelerini kaybederler.

Glokom tedavisi körlüğü engeller mi?

Çoğu zaman evet. Erken tanı almış ve tedavi edilmekte olan glokom genellikle ömür boyu kişinin kendi işlerini yapacak kadar görmesine izin verir. Gelişmiş ülkelerde glokoma bağlı körlüklerin sayısı azalmaktadır; ancak glokom tanısının geç konduğu gelişmekte olan ülkelerde glokomun körlüğe yol açma oranı 20 yıldır değişmemiştir. Glokom seyrini bir çakıl taşının tepeden aşağıya yuvarlanmasına benzetebiliriz. Ne kadar hızlanırsa durdurmak da o kadar zor olur.

Sigara ile glokomun bağlantısı var mıdır?

Sigaranın glokoma yol açtığı gösterilememiştir. Ama sigara içenlerde glokomun daha hızlı ilerlediği bilinmektedir. Bu nedenle glokom tanısı almış bireylerin sigarayı bırakmaları tedaviye yardımcı kabul edilir. Bunun etkisi göz içi basıncı üzerinden değil, görme siniri kanlanmasında sigaranın olumsuz etkisinin ortadan kalkmasıyla izlenen düzelme üzerindendir.

Besin desteklerinin glokom tedavisinde yeri var mıdır?

Pek çok populer besin desteği ve antioksidan maddenin glokom seyrinde etkinliği araştırılmıştır. Koenzim Q-10 ile pozitif sonuçlar elde edilmiştir. Ağızdan alınan preperatlar dışında, glokom tedavisinde yardımcı ilaç olarak kullanılan Koenzim Q-10 damlaları da vardır. Ginkgo ekstresi, yaban mersini, omega 3 gibi başka antioksidanların da yardımcı olabileceğini iddia eden çalışmalar vardır. Ancak bunlardan hiçbirinin göz içi basıncının düşürülmesinin yerini alamayacağı unutulmamalıdır.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543