Prof. Dr. Nuray AkyolGÖZ HASTALIKLARI

Alerjik Göz Hastalıkları

Dünya nüfusunun beşte biri yaşamları boyunca en az bir kez alerjik göz hastalıklarına yakalanırlar. Her yaştan ve cinsten insan etkilenebilirse de, göz yüzeyindeki bağışıklık sisteminin henüz olgunlaşmadığı 3 yaş altında oldukça nadirdir; 5 yaşından sonra ise olgu sayısı hızla artar. Ergen ve genç erişkin yaş grubu en sık görüldüğü yıllardır; bu yaş grubu eğitim ve iş yaşamında aktif olduğundan hastalık günlük yaşamın konforunu azaltmakta, çok sayıda hekim ziyaretine, iş günü ve eğitim günü kayıplarına yol açmaktadır. Allerjik konjonktuvitlerin farklı tiplerinde tedavi ve destek önlemler farklılık gösterir. Bu nedenle tanı konması çok önemlidir. Özellikle tedaviye kısa sürede cevap alınamadığında olayın aslında başka bir allerjik konjonktuvit tipi olabileceği unutulmamalıdır.

Baharın çirkin yüzü: Alerji

Baharın ılık güneşini tenimizde hissetmeye başladık. Doğa uyandı, ağaçlar ve çiçekler coşkuyla renk ve koku cümbüşü içindeki yerlerini aldı. Yazın eli kulağında. Pek çoğumuz için bu mevsim yılın en güzel mevsimi. Ama bahar alerjisi olanlar için bu renkler ve kokular kabus adeta. Havada bahar kokusu olması demek onlarca çeşit polen tatlı tatlı esen rüzgarla savruluyor demek aslında. Bu da yanan, sulanan, kaşınan kırmızı gözler; sürekli akan, tıkalı bir burun demek. Eğer her bahar tekrarlayan göz kaşıntısı ve sulanma yakınmalarınız varsa bunun nedeni bahar alerjisi olabilir. Çünkü bahar polenleri mevsimsel allerjik konjonktuvitin en önemli nedenidir. Ancak bitkilerin polen saçtıkları dönemler farklı farklıdır; dolayısıyla bazen bu yakınmalar sonbaharda alevlenir ya da yaz boyu sürer. Semptomların şiddeti, süresi ve tetikleyicileri bilinirse allerjik konjonktuvitin tipi anlaşılabilir; bazen de allerji testleri yapılması gerekir. Bahar aylarında semptomlar başlar başlamaz hekime danışılmalı, ya da önceki yıllarda her yıl tekrarlanması gereken bir tedavi önerildiyse ona başlanmalıdır. Tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar kolay ve yararlı olur. Bu tablonun tedavisinde yardımcı önlemler en az ilaç tedavisi kadar önemlidir. Polen yükünün fazla olduğu günlerde açık havada bulunmaktan kaçınmak, kapalı ortamların havalandırılması için klima kullanılması, arabada pencerelerin kapalı tutulması temel önlemlerdir. Rüzgarlı havalarda çim biçilmemeli, yeni kesilmiş çimlerden kaçınılmalı, dışarıdan eve gelir gelmez duş alınıp giysiler değiştirilmeli; en azından yüz yıkanarak kirpiklerdeki polen yükünden kurtulunmalıdır. Bahar allerjisi kontakt lens kullanımını güçleştirebilir veya ara verilmesini gerektirebilir. Bazen de tedavinin kendisi bir molayı gerektirir.

Saman nezlesi

Tüm alerjik konjonktuvitler içinde en sık olanı saman nezlesidir(tüm olguların % 90'ı). Tipik olarak her iki gözde ve  aniden başlar; çoğu kez nezle ve sinüzitle birliktedir. Bitki örtüsünden zengin coğrafi bölgelerde daha sık görülürler. Bahar polenleri mevsimsel allerjik konjonktuvitin en önemli nedenidir. Ancak bazı bitkilerin tetiklediği allerji onların polen saçtıkları dönemlerde ortaya çıkar. Örneğin meşe ağacının polenizasyon dönemi nisan-mayıs aylarıyken, fındık ağacınınki şubat-mart aylarıdır.  Bazı ağaçlarda polenizasyon sonbaharda olur; örneğin gürgen poleni allerjisinde yakınmalar eylül-ekim aylarında daha fazladır. Çim, ısırganotu gibi otsu bitkilerin polinasyon dönemi ise daha uzundur ve Nisan ayında başlayıp Ekim sonuna kadar devam eder. Bu nedenle hastanın hangi bitkilere duyarlı olduğu bilinirse mevsimsel alerjik konjonktuvitler daha kolay kontrol edilebilirler. Hem korunma önlemleri, hem de tıbbi tedavi bu sayede daha başarılı olur.

Yılboyu alerjik konjonktuvit

Yılboyu alerjik  konjonktuvit tüm alerjik konjonktuvitlerin % 4'ü oranında görülür. Seyir daha kroniktir ve semptomlar daha hafiftir.  Hayvan tüyü, ev tozu ve diğer solunum yoluyla alınan allerjenler gibi mevsimsel olmayan allerjenler söz konusudur. Tedavide alerjenden kaçınma esastır; kaçınılamıyorsa desensitizasyon veya sürekli tedavi gereklidir.

Kontakt lense bağlı allerji

Dev papiller konjonktuvit adıyla da bilinen bu tablo tüm alerjik konjonktuvitlerin %3 ü kadardır. Kontakt lens kullanan hastalarda, kontakt lenslere veya bakım solüsyonlarına karşı gelişen bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Tanı kontakt lens kullanım öyküsü ve klinik bulguların varlığı ile konur. Tedavisi için lens kullanım şemasında veya bakım solüsyonlarında yapılacak değişiklikler çoğu kez yeterlidir. İlaç kullanılması ve kullan-at lenslere geçilmesi gerekebilir. Nadiren de kontakt lenslerin kullanımına son verilmesi gerekir. Ancak kontakt lens kullanan hastalarda mevsimsel alerjik konjonktuvitin de görülebileceği ve daha şiddetli seyredebileceği hatırlanmalıdır. Doğru tedavi için ayırıcı tanı şarttır.

Vernal konjonktuvit

Alerjik göz hastalıklarının ancak %2'sini oluşturur. 5-7 yaşındaki erkek çocuklarda görülür ve 5-10 yıllık bir alevli dönem sonrasında sakinleşir. Coğrafi özellik gösterir; ülkemizin güney, doğu ve güneydoğu bölgelerinde oldukça sıktır ve bu bölgelerde sıklığı % 20'lere ulaşır. Her iki gözde kaşınma, sulanma, ışığa hassasiyet, yabancı cisim hissi ve yoğun sümüğümsü salgı ile seyreder. Kapaklarda dut görünümü(çok sayıda nodüller) ve korneal limbusta folliküller bulunur. Korneada anormal damarlanmalar izlenebilir. İlkbaharda, güneşli günlerin başlangıcı ile başlar, sonbaharda sakinleşir.  Hafif formları saman nezlesi ile karışabilir. Ağır formları erişkin yaşta keratokonus adı verilen ve görmeyi ciddi biçimde etkileyen kornea şekil bozukluğu ile devam edebilir.

Atopik keratokonjonktuvit

Gözün alerjik hastalıklarının en nadir görülenidir. Sıklığı %1 kadardır. 30-50 yaş erkeklerde görülür ve mevsimsel ilişki göstermez. Atopik dermatit, rinit, asthma gibi atopik hastalıklarla birlikte olabilir. Çoğu kez ailede atopi hikayesi vardır. Ağır bir tablodur; hemen daima kuru göz sendromuna yol açar. Kapak kenarlarında egzema, kapak kenarlarındaki yağ bezlerinin enfeksiyonu ve kirpiklerde dökülme gözlenebilir. 

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray Akyol
BLOG
Hasta Yorumları Tüm Yorumlar Göster
Hilal Tanrıkut

01.06.2017Güvenilir ve huzurlu bir muayene ve doğru teşhisin adresi bizim için Nuray Hocamız...Kendi de bir anne olduğundan çocuklara yaklaşımı son derece ılımlı. Titiz ve dikkatli, iletişime açık ...Aklınıza takılabilecek herşeyi sorabilirsiniz ve en güzeli tüm sorularınıza anlayabileceginiz cevaplar alabilirsiniz:) Beş yıldır kızımla birlikte her muayenede hem bilgilendik hem de keyifle sohbet ettik... Dr. İlksen Hilal Tanrıkut ( Mühendis) Zeynep Nazın Annesi

Alime Yüksel

30.05.2017Ben, kızım, eşim ve annemin gözleri yıllardır -yaklaşık 10 yıldır sevgili doktorumuz Nuray Akyol'a emanet. Hem ben hem eşim çocukluktan itibaren miyopuz. O nedenle şimdi 10 yaşında olan kızımızın göz muayenesini bebekliğinden itibaren düzenli yaptırdık. Nuray Hoca nerede biz orada. Alime Yüksel

Gülin Dökmeci

09.05.2017Uzun yıllar önce bir okul kazası vesilesiyle gittiğimiz hastanede tanışmıştık Nuray Hoca ile. O sırada oğlumun gözünde miyop olduğu tesadüfen ortaya çıktı. O zamandan beri, titizliği, bilgisi, ilgisi ,sevecen yaklaşımı ve alanındaki yenilikleri takip etmesiyle takdir ettiğimiz Nuray Hoca tüm ailemizin göz doktoru oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gönül Mimioğlu

09.05.2017Glokom tanısı ile senelerdir tedavi görürken yolum bu konuda uzman olmanız dolayısı ile sizinle 2010 yılında kesişti. Bana bu konuda vermiş olduğunuz güven ile senelerdir takipte kalarak hastalığımın ilerlemesini durdurdunuz. Güler yüzünüz ve emeğiniz için binlerce teşekkür !

Erol Ertekin

05.05.2017Sizinle uzun yıllara dayanan doktor-hasta ilişkimiz oldu. Tedavim sırasında her hastaya olduğu gibi bana da gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar göz hastalarına derman olmanız dileğiyle saygılarımı sunuyorum. Erol Ertekin.

İlhan Güneri

28.04.2015Şeker hastasıyım, Nuray Hocama göz kontrolü için gittim. Ancak bu arada göz tansiyonunun yüksek olduğunu fark etti ve uzun bir süre takibe aldı. Takip sonucunda Glokom olduğu kanaatine vardı. Yaklaşık 10 yıldır Glokom takibin deyim. Göz tansiyonum düştü. HRT ve Görme alanı değerleri yaşa bağlı bozukluklar dışında iyi gidiyor. Hastalık teşhis ve tedavisi ile hasta takibindeki titizliği Nuray Hocanın en önemli özelliği. Her türlü sorunda zamanında önlem alıp tedavi eden Nuray Hocama minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

Doga Kahramangil

02.04.2017Nuray Hanım'ın yaklaşık 10 yıldır hastasıyım, aslında kendisi için ailemizin doktoru diyebilirim. Kendisine ilk ziyaretimizde henüz göz tansiyonu ölçümü yapılmayan bir yaşta olmama karşın tesadüfen ölçümüm alınmış ve yüksek çıkmıştı. Nuray Hanım bu tesadüfi bulgunun o zamandan peşine düşüp ailemizde varolan glokom öyküsünü de göz önünde bulundurarak beni takibe almıştı. Birçok test, birçok ölçüm, kimi zaman kendisinin “bir de ben ölçeyim” dediği uzun muayeneler 10-11 yaşlarında bir çocuğun en çok sevdiği şey değildi belki ancak kendisi tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamıştı. Bu süreçte ailemin tüm sorularını cevaplamış, her prosedürle ilgili açıklamalar yapmış, bir yandan da benim çocukça taleplerimi hep anlayışla karşılamıştı. Sadece göz tansiyonu için değil, gözle ilgili her türlü sorunumuzda ailecek kapısını çalar olmuştuk. Nuray Hanım'a hastalarına ilgisi, hekimliği ve anlayışı için teşekkür ediyorum.

Av. Mahmut EKİCİ-Sibel EKİCİ

17.03.2017Hayattaki yaşama sebeplerimiz, biricik evlatlarımızın üzerinde en çok titrediğimiz konu olan sağlıkları ve özellik göz sağlığı ve tedavileri hakkında Doktor Nuray Hanım'ın tıbbi bilgisinin yanı sıra göstermiş olduğu nezaket ve ilgisi bizleri çok memnun etmiştir. 300 km uzaktan da olsa en ufak bir göz problemimizde Doktor Nuray Hanım'a danışmak ve doktor Nuray Hanım'ın gösterdiği yollar ile oğullarımızı tedavi süreçlerinin olumlu sonuçlandığı görmek bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ailecek göz problemlerimiz ile ilgili Doktor Nuray AKYOL Hanımefendiye danışmak ve tüm tedavi süreçlerini doktorumuz gözetiminde sürdürdürmek bizlere güven verdi. Bu durum için çok memnunuz. Alanında uzman bir tabip tarafından yardım ve destek görmek bizler için ve özellikle evlatlarımız için çok önemliydi. En kalbi teşekkürlerimizi,saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543
Prof. Dr. Nuray AkyolProf. Dr. Nuray AkyolGöz Hastalıkları
Telefon: 0312 466 7543